Sooduspakkumised

Näohooldus - kui tihti ja miks?

08.01.2018
Näohooldus - kui tihti ja miks?

 Kui tihti peaks käima näohoolduses? Seda küsimust esitatakse mulle loomulikult väga tihti. Teine täiesti tavapärane küsimus on, et miks on üldse näohooldust vaja, kui nahal pole ebapuhtusi ja koduhooldus on väga eeskujulik. Ma tean, et on levinud palju müüte, et kosmeetikud soovitavad võimalikult tihti käia kõige kallimates hooldustes raha eesmärgil ja kindlasti on ka selliseid, aga omast käest võin öelda, et soovitused tulenevad ikka naha vajadustest. Selleks tuligi mõte teha postitus antud teemal ja hea ülevaate andmiseks vaataks enne üle mida kujutavad endast erinevad nahatüübid ning mida neil vaja on.

1. Normaalne nahk - üks haruldane nahatüüp kosmeetiku juures, millega on õnnistatud umbes kümmet protsenti inimestest. Nendel õnnelikel inimestel on hea jume, hea vereringe, roosakas virsiku nahk ja ebapuhtusi ei ole. Võivad esineda üksikud komedoonid ninal ja lõual ning poorid on väikesed või vähenähtavad. Tundub ju üsna ideaalne ja tekibki mõte, et mida sel kosmeetikul ikka sellise nahaga teha on.

2. Kuiv nahk - see on nahk, milles on vähe niiskust ja rasu ning sarvestumisprotsess on häiritud. Selline nahk võib olla ketendav ja kare, ta on õhuke ning vereringe on aeglane, poorid ei ole nähtavad ja ebapuhtusi pole samuti näha. Võib esineda miiliume.

3. Kombineeritud nahk - näol on rasused, kuivad ja normaalsed piirkonnad. Üldjuhul T-tsoon on rasune ja põsed normaalsed või kuivad ning komedoonid, ebapuhtused ja suurenenud poorid on just T-tsoonis. Nahal on niiskussisaldus alanenud ja seetõttu võib esineda ketendavaid laike ja punetust. Vereringe on halvenenud, jume halb ja värvus ebaühtlane.

4. Rasune nahk - jaguneb kaheks: õliselt rasune ja pinnakuiv rasune. Rasusel nahal toimivad rasunäärmed liiga intensiivselt, seega iseloomulik on liigne rasueritus. Kusjuures liigne higieritus kiirendab samuti rasueritust naha pinnale. Nahk on jumetu, tuhm, hallikas, läigib, vereringe on halb ja aeglane, paksuselt on paksemapoolne või paks. Poorid on suured ja laienenud ning esinevad komedoonid, paapulid ja pustulid (rahvakeeli vistrikud).

 Õliselt rasusel nahal on niiskussisaldus normaalne, vereringe on halb ja nahavärv on hallikas/kollakas. Pinnakuival rasusel nahal on niiskussisaldus alanenud, aga rasueritus lisandunud. Rasu kuivab naha pinnale ning naha pind on kuiv, kare ja ketendav. Jume on hall ja elutu ning vereringe on aeglane. Sellisel nahal esineb sageli tundlikkust.

 Mainiks veel ära, et tundlik nahk ei ole nahatüüp - seda võib esineda kõigil!

 

 Kui tihti tuleks siis erinevate nahatüüpide puhul kosmeetiku juures käia ja miks? 

Üldjoontes on ideaalne, kui inimene käib iga 4-6 kuue nädala tagant regulaarselt, sest siis on tulemus kõige efektiivsem.

1. Normaalse naha puhul on eesmärk säilitada naha elastsust, pidurdada vananemisprotsessi, säilitada naha niiskussisaldust ja nahka kaitsta.

2. Kuiv nahk - eesmärk normaliseerida rasueritust, parandada naha niiskussisaldust ja niiskussidumisvõimet, tugevdada hüdrolipiidkihti, aktiviseerida naha toiminguid, pidurdada vananemisprotsessi ja tugevdada kapillaare. Sellisele nahale on hea teha ensüümkoorimist ja massaaži rikkalike lipiide sisaldavate kreemide või õlidega.

3. Kombineeritud nahal on eesmärk tasakaalustada rasueritust kogu näol, naha puhastamine, pooride ahendamine, vereringe parandamine, naha pehmendamine, nahaärrituste tekkimise pidurdamine, põskede niisutamine ja ealiste muutuste ärahoidmine. Nahk vajab niisutavate ainete imendamist.

4. Rasuse naha puhul võiks näohooldust alguses teha isegi 2 korda kuus, et hoida nahka puhtana. Õliselt rasusele nahale on vajalik rasuerituse normaliseerimine, vereringe parandamine, ebapuhtuste eemaldamine ja nende tekkimise pidurdamine ning pooride ahendamine. Pinnakuivale rasusele on samuti vajalik rasuerituse normaliseerimine, naha puhastamine, vereringe parandamine, pooride ahendamine ning lisaks veel niiskussisalduse parandamine (ja naha rahustamine).

 Kui nahal esineb lisaks tundlikkust, siis on vaja nahka rahustada ja takistada reaktsioonide tekkimist, elustada mikrovereringet, et naha ainevahetus paraneks, tugevdada nahka (hüdrolipiidkihti ja naha toiminguid). Esimesed kolm kuud sobivad kasutamiseks rahustavad tooted, aga edaspidi ainult rahustavate toodete ja hoolduste kasutamine ei ole nahale hea, sest siis ei saa nahk tugevdada oma vastupanuvõimet ja vananeb enneaegselt!

 

 Igaüks saab teha ise kodus ka koorimist ja maski, aga kosmeetikul on üldjuhul intensiivsema toimega maskid ja näiteks minu lemmikud - kummimaskid. Kummimaske nö tavamüügis eriti ei leidu ja iseendale seda peale panna on ka minu silmis üsna keeruline. Lisaks on enamus poodides müügil olevad näokoorijad teradega mehaanilised koorijad ning oma kogemuse põhjal saan öelda, et enamusele need ei sobi ja kodus neid kasutades tehakse nahale hoopis kahju! Muidugi on väga tähtis osa näohooldusest ka massaaž. Ma olen kuulnud, et osad teevad seda ise kodus, aga enne isetegevust tasuks ikka kindel olla kas võtted ja piirkonnad on õiged. Massaaži tegemine nõuab näo lihaste tundmist ja valesti tegemine pole kindlasti hea. Kui inimene on näomassaaži õigesti ära õppinud ja teeb seda õigesti, siis see on väga imetlusväärne, sest mina näiteks ei kujuta ette kuidas seda endale teha. 

 Milleks on massaaž üldse vajalik ja mida ta meile annab: 

  • parandab vereringet
  • paraneb naha hapnikuga varustatus, mistõttu naha olukord ja värv paraneb
  • eemaldab nahalt surnud naharakud - nahapind muutub pehmemaks, siledamaks, elastsemaks ja suureneb vastupanuvõime välisteguritele.
  • paraneb naharakkude uuenemiskiirus
  • paranevad rakuvaheaine toimingud: hapnik, toitained, ensüümid jõuavad paremini rakkudeni, jääkained omakorda rakkudest vere- ja lümfikapillaarideni. Massaaž kiirendab võõrkehade eemaldamist rakuvaheainest lümfisüsteemi kaudu. Paraneb mikrofaagide ringiliikumine, mis tugevdab immuunsüsteemi. 
  • parandab näolihaste toonust
  • mõjub närvisüsteemile rahustavalt, aitab maandada stressi
  • nahk muutub vastuvõtlikumaks toimeainetele

 

 Massaaž on kõige kindlam variant, mida lasta kosmeetiku juures teha. Praegu on levinud ka väga palju erinevaid aparaadihooldusi ja muid invasiivseid meetodeid, aga nende osas ma hetkel eriti sõna ei võtaks, sest ma tegelen nende uurimisega ning soovin põhjalikku ülevaadet nende toimest ja tagajärgedest. Happekoorimine on üks asi mille usku ma olen ja teostan seda salongis. See on üks meetod, mis on mind ennast aidanud akne ja aknearmide korral ning happed on lisaks looduslikku päritolu. Kosmeetikul on tugevamate protsentidega happed, kui need mis apteegis saadaval on. Toime on seetõttu tugevam, kogu tegevus on kontrollitud ja happekoorimisele järgneb neutraliseerimine ning vastav mask, mis on hoolduse juures väga olulised. 

 Probleemse naha korral on hea lasta kosmeetikul lisaks kõik puhtaks pigistada ja miiliumeid eemaldada. Selle jaoks on kosmeetikul poorilusikas, mida tuleb õige võtte ja tugevusega kasutada. Liiga tugevalt pigistades võib nahka hoopis traumeerida ning selle tagajärjel võivad tekkida kapillaarid.  

 Lisaks saab kosmeetiku käest nõu, et milliseid tooteid peaks kasutama, kui tihti ja miks. Mulle isiklikult on alati meeldinud, kui klient ütleb toote täpse nimetuse ja mis toimet antud toode lubab ning lisaks on pilt, karp või toode ise kaasas kust saan ma koostise üle vaadata, sest lihtsalt brändi nime ütlemine ei ütle väga palju. Nii on hea ülevaade kas miski vajaks koduhoolduses vahetamist, on midagi puudu või hoopis liiast.

 

Igaljuhul ma loodan, et selline ülevaade on abiks ning kellel on vähegi aega ja rahakott lubab, siis soovitan käia regulaarselt näohoolduses, sest see aitab kindlasti oma naha vajadustes selgusele jõuda ning regulaarne näomassaaž on investeering tulevikku!